بتونه چیست؟

بتونه در نقاشی ساختمان یکی از مهمترین مواد است.زیرا بتونه است که سطح زیر کار را برای نقاشی دوباره دیوار ها آماده می کند.کار بتونه ها پر کردن منافذ ، درز ها ، پستی بلندی ها و ترک خوردگی های سطح می باشد.زمان استفاده از این ماده پس از آستر و قبل از رنگ آمیزی می باشد.

جهت خرید بتونه آماده روغنی , اکریلیک و سنگی به لینک زیر مراجعه کنید.

 

لینک های مفید:
بتونه آماده اکریلیک

 

نکات مورد توجه در انتخاب بتونه مناسب

 • سطحی که قرار است با بتونه پر شود.
 • سطح آستر کار که قرار است روی آن استفاده شود.
 •  متناسب با رنگی که قرار است استفاده شود باید خریداری گردد.

بتونه

انواع بتونه

 • بتونه روغنی
 • بتونه پلاستیک
 •  بتونه کناف

روش ساخت بتونه روغنی

بتونه روغنی بر روی سطوح فلزی و چوبی و دیوار هایی که روی سطح آن ها از رنگ روغنی استفاده شده است کاربرد دارد.این ماده به صورت آماده هم موجود می باشد اما استاد نقاش ساختمان به روش زیر آنرا می سازد.

برای ساخت و استفاده از این ماده به مواد و لوازم زیر نیاز دارید.

 • آب
 • رنگ روغنی براق
 • پودر میل
 • روغن الیف
 • کاردک
 • لیسه

روش ساخت و اجرا

بتونه روغنی مایع است و برای ساخت آن باید از آب و رنگ همرنگی (رنگ مخصوص این کار) باید برابر باشد.اگر پس از مدتی پوست پوست شود برای ترمیم آن از رنگ و تینر روغنی استفاده کنید.

این مایع هم بصورت رنگی و سفید قابل ساخت است.برای ساخت این مایع ابتدا باید رنگ همرنگ(رنگ مخصوص این کار) را با مل به مقدار مورد نیاز مخلوط کنیم بعد از این که آن دو را به طور کامل مخلوط کردیم ، مقداری آب به آن اضافه می کنیم تا بتونه بگیرد.به این نکته توجه کنید که برای درست کردن بتونه روغنی حتما باید از رنگ روغنی براق استفاده کنید اگر به جای رنگ روغنی براق از رنگ روغنی براق از نوع مات این رنگ استفاده کنیم خمیر ما بصورت چروک می شود.برای چسبندگی بهتر از مقداری تینر به آن می توانید اضافه کنید.

همچنین استفاده از روغن الیف الزامی نمی باشد.پس از مخلوط کردن مل ، رنگ روغنی براق و آب از آن به مقدار لازم برداشته و با استفاده از کاردک و لیسه شروع به عمل آوردن آن می کنیم و سپس روی سطح مورد نظر اجرا می کنیم.همچنین برای اجرا روی قسمت های ترک خورده رنگ ابتدا باید رنگ را باید با نوک کاردک تراشید ، سپس ترک را با این ماده پر کرد و پس از خشک شدن آن ، رنگ را اجرا کرد.

این مایع بر روی سطوح گچی ، سیمانی و چوبی قابل استفاده می باشد.

 

روش ساخت بتونه رنگ پلاستیک

برای ساخت این نوع بتونه به همان روش قبل مقداری مل ، آب و رنگ را درون ظرفی ریخته و آن ها را با هم مخلوط می کنیم تا بتونه رنگ پلاستیک آماده شود. این ماده مناسب استفاده برای سطوحی است که با رنگ پلاستیک رنگ آمیزی شده باشند.این ماده بصورت خمیری درمی آید که نباید خیلی شل باشد چرا که چسبندگی لازم را به سطح نخواهد داشت و همچنین از روی کاردک و لیسه سر می خورد.

اگر خمیر به دست آمده چسبندگی مورد نیاز را نداشت می توانید مقداری چسب پوب به آن اضافه کنید.اگر عمق ترک و منافذ سطح مورد نظر زیاد باشد بهتر است از بتونه کناف استفاده کنید که روش ساخت آن را در ادامه آموزش می دهیم.

روش ساخت بتونه کناف

برای ساخت این خمیر باید دز ظرق مقداری آب ریخته و سپس پودر کناف را به آن اضافه کنید .این دو را آنقدر هم بزنید تا سفت شود.اغلب دیده شده است که این خمیر ترک می خورد برای جلوگیری از اینکار باید به مواد اولیه آن مقداری سفیده تخم مرغ و شکر اضافه کنید این کار به محکمتر شده بتونه و جلوگیری از ترک خوردن آن کمک می کند.

اگر قصد خرید بتونه را دارید می توانید از فروشگاه ما بصورت آنلاین و در کمترین زمان اینکار را انجام دهید.