اکثر افراد در بیشتر مواقع یکی از مناطق شمال را، به‌عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند. خطه سرسبز شمال از زیباترین مناطق ایران به‌شمار می‌رود. یکی از دغدغه‌های فکری قبل از سفر، این است که به کدام شهر یا منطقه از شمال کشور سفر کنیم؟ چرا که زیبایی‌های شمال کشور، بسیار وسیع و زیاد بوده و انتخاب را دشوار می‌کند. البته با یک انتخاب هوشمندانه می‌توان از چند منطقه دیدن کرد. مثلا با اقامت در هتل شوکا بابلسر می‌توان از بیشتر مناطق دیدنی استان مازندران لذت برد.

طبیعت سرسبز و باصفای شمال با اماکن تاریخی و آب و هوای مطبوع، از دلایل مهم برای سفر چند باره به این خطه سرسبز است. با سفر به مناطق زیبای شمال می‌توان روح خود را صیقل داده و از استرس و نگرانی‌های روزمره رها شد. شمال کشور به سه استان گیلان، مازندران و گلستان تقسیم‌بندی شده که هرکدام از این استان‌ها، مناطق دیدنی خاص خود را دارند. در این مقاله با بهترین مناطق شمال آشنا می‌شویم.

بهترین مناطق استان گیلان

بهترین مناطق استان گیلان

از سرسبزترین و بهترین مناطق شمال، استان گیلان است که اماکن دیدنی بسیاری را در خود جای داده و گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. آب و هوای معتدل و مرطوب این استان، در تمام طول سال، پذیرای گردشگران بسیاری است.

 روستای ماسوله

روستای پلکانی ماسوله در میراث فرهنگی و طبیعی ایران به‌ثبت رسیده است. این روستای زیبا، شهرت جهانی پیدا کرده و قدمت تاریخی دارد. منازل روستای ماسوله، با اقلیم آب و هوایی و جغرافیایی این منطقه، هماهنگی بسیار زیادی دارد. پشت بام هر خانه، حیاط خانه بالایی به‌شمار می‌رود و این طراحی، زیبایی روستا را چندبرابر کرده است. صنایع دستی و پخت غذاهای محلی گیلان، منبع درآمد ساکنین روستا می‌باشد.

ییلاقات ماسال

یکی دیگر از بهترین مناطق شمال، ییلاقات ماسال است. قدم زدن در طبیعت بکر و زیبا و دشت‌های پرگل ماسال، یکی از بهترین لذت‌هایی است که می‌توان در سفر تجربه کرد. ییلاقات ماسال، ارتفاع بالایی از سطح دریا دارد و به‌همین دلیل در گرم‌ترین روزهای سال هم، هوا خنک و مطبوع است.

مردم محلی منطقه در کلبه‌های چوبی خود، میزبان مسافران هستند. این کلبه‌های باصفا در بین کوه‌های پردرخت و سرسبز، و دشت پر از گل قرار دارد. صدای آب رودخانه و نغمه خوانی پرندگان، فضای منطقه را بسیار دلچسب کرده تا روح آدمی را جلا دهد.

بهترین مناطق استان گیلان

قلعه رودخان

قلعه رودخان نیز از بهترین مناطق شمال و استان گیلان است که اگر به این منطقه سفر نکرده‌اید حتما آن را در برنامه‌ سفر بعدی خود قرار دهید. در قلعه رودخان، تاریخ و طبیعت در کنار یکدیگر شاهکاری بی‌نظیر به‌وجود آورده که این زیبایی، گردشگران را محو خود می‌کند.

رودخانه‌های پرآبی که از کوه به سمت پایین روان شده و بالارفتن از کوه‌های جنگلی، زیبایی این قلعه قدیمی و تاریخی را دوچندان کرده است. برای رسیدن به بالای قلعه رودخان، باید مسافت زیادی را پیمود و از پله‌های این قلعه بالا رفت. قدمت این قلعه، یادگار به‌جا مانده از دوران ساسانیان است.

اَسالم

اَسالم، منطقه‌ای زیبا در شهر تالش است که در نزدیکی دریای خزر و شهر اردبیل قرار گرفته و به‌همین خاطر آب و هوایی سرد و مرطوب دارد. جنگل‌های سرسبز و ابرهایی که کوه‌ها را احاطه کرده با دشت‌هایی که غرق گل شقایق است، زیبایی این منطقه را خیره‌کننده و چشم‌نواز کرده است. جاده اسالم به خلخال، ساحل و جنگل گیسوم از زیبایی‌های منطقه اَسالم و از بهترین مناطق شمال است .

ییلاق سوباتان

ییلاق سوباتان، منطقه‌ای بکر در شمال کشور است که طبیعت زیبای آن، هر گردشگری را خیره می‌کند. ییلاق سوباتان تقریباً ۲۰ کیلومتر از لیسار فاصله دارد، که از سمت شرق به جنگل‌های تالش و از سمت غرب به رودخانه نئور می‌رسد. زیبایی این ییلاق، در کمتر جایی دیده شده و همین دلیلی است که از زیباترین و بهترین مناطق شمال به‌حساب آید.

بهترین مناطق استان مازندران

زیبایی‌های استان مازندران با وجود دریای خزر و کوهستان‌های سرسبز و جنگل‌های انبوه، بسیار منحصربه‌فرد است. این استان با استان‌های گیلان، تهران و قزوین، همجوار و همسایه است و به‌خاطر نزدیکی به شهرهای بزرگ، در طول سال گردشگران و مسافران زیادی به این استان سفر می‌کنند.

روستای جواهرده

جواهرده یا دالان بهشتی از باصفاترین و زیباترین روستاهای استان مازندران است. این روستا در ارتفاع دوهزار متری، رشته کوه البرز قرار دارد و از بهترین مناطق شمال، به‌شمار می‌رود. روستای جواهرده، ارتفاع زیادی از سطح دریا دارد که باعث شده این روستا در میان ابرها قرار بگیرد و آب و هوای سرد و خنکی داشته باشد. در فصل تابستان، این روستا یک مقصد عالی برای سفر است.

بهترین مناطق استان گیلان

مرداب دیوک

یکی از بکرترین و بهترین مناطق شمال، مرداب دیوک است که تقریبا ناشناخته مانده! چرا که این مرداب، در میان درخت‌های سر به فلک کشیده کلاردشت، قرار گرفته است. طبیعت‌گردانی که علاقه به جنگل و پیاده‌روی در میان مه و گیاهان جنگلی دارند، این منطقه می‌تواند یک گزینه‌ی خوب باشد.

راکد بودن آب تالاب، باعث رشد خزه برروی مرداب شده تا مردابی سبزپوش را مشاهده کنید. مه موجود در این منطقه، زیبایی آن را کامل کرده است. نکته لازم به ذکر، این است که این منطقه کاملا بکر مانده و هیچ گونه امکانات خاصی ندارد. برای بازدید از این مرداب، بهتر است با طبیعت‌گردان حرفه‌ای همراه شد.

دهکده توریستی نمک آبرود

دهکده نمک آبرود، شهرکی تفریحی و گردشگری است که در بین جنگل و ساحل نمک آبرود قرار گرفته و یک دهکده توریستی به‌شمار می‌رود. این منطقه، با امکانات تفریحی مانند تله کابین، شهربازی، سورتمه و…. لحظاتی پرهیجان و پرنشاط را برای گردشگران به‌ارمغان می‌آورد. با اقامت در هتل ونوس پلاس نمک آبرود، می‌توان از این دهکده زیبا نهایت لذت را برد.

دهکده نمک آبرود با امکانات و خدماتی متنوع، یکی از محبوب‌ترین و بهترین مناطق شمال و مازندران است. این دهکده توریستی در سال ۱۳۶۷ در حدفاصل دریا و جنگل و در ۹ کیلومتری چالوس احداث شد. تله‌کابین نمک‌ آبرود از یک طرف به جنگل و از طرف دیگر به دریا و ساحل وصل می‌شود، با کلی تفریحات دریایی هیجان‌انگیز، که گردشگران را به‌وجد می‌آورد.

جنگل لفور

جنگل لفور با پوشش گیاهی متنوع و آبشارهای زیبا و خروشان، قدمتی چند میلیون ساله دارد که گردشگران بسیاری را، به خود جذب کرده است. پوشش گیاهی این منطقه، باعث جذب پرندگان و جانوران کمیابی در این جنگل شده است. آبشار گزو، آبشار اسکلیم و آبشار هفت تیرکن، از بهترین آبشارهای این جنگل سرسبز می‌باشد. جنگل لفور و آبشارهای آن، از بهترین مناطق شمال به‌شمار می‌رود.

 جنگل‌های دالخانی

جنگل‌های دالخانی از معروف‌ترین جنگل‌های استان مازندران است که در نزدیکی رامسر قرار گرفته و از خاص‌ترین جنگل‌های شمال می‌باشد. این جنگل در تمام فصل‌های سال، آب و هوایی معتدل دارد. تنوع زیاد درختان و پوشش گیاهی این جنگل، باعث عطرآگین شدن این جنگل شده است. این جنگل زیبا با مه صبحگاهی‌اش، از بهترین مناطق شمال کشور می‌باشد.

روستای فیلبند

روستای ییلاقی فیلبند، مرتفع‌ترین روستای استان مازندران است که فاصله آن از سطح دریا ۲۷۰۰ متر می‌باشد. زیبایی این منطقه، معروف و زبان‌زد بوده، و ابرهای نزدیک به سطح زمین، قشنگی این منطقه را دو چندان کرده است. خانه‌های مسکونی روستا، با اصالت قدیم خود، از چوب و سنگ و گل ساخته شده‌اند. گردشگران می‌توانند اقامت در چنین خانه‌هایی را تجربه کرده و لذت سفر خود را چندین برابر کنند.

بهترین مناطق استان گلستان

استان گلستان با جاذبه‌های زیبا و دیدنی خود مقصدی است که هرگز برای مسافران تکراری نخواهد شد و از بهترین مناطق شمال برای سفر شناخته شده و دارای مکان‌های دیدنی بسیاری است.

دهکده جهان نما

دهکده جهان نما، به‌عنوان بام استان گلستان، در منطقه‌ای حفاظت شده قرار دارد. در این منطقه ییلاقی، هیچ تکنولوژی وجود نداشته و یک زندگی بکر روستایی در این دهکده در جریان دارد. جنگل‌های این منطقه بکر و دست نخورده مانده و یکی از زیباترین جنگل‌های شمال کشور به‌حساب می‌آید. خانه‌های ییلاقی و دشت‌های سرسبز این منطقه، روح و جسم انسان را تازه می‌کند.

پارک ملی گلستان

یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های ملی که در میراث طبیعی ایران ثبت شده، پارک ملی گلستان است. این منطقه گونه‌های گیاهی و جانوری مختلفی را در خود جای داده که زیستگاه حیواناتی نظیر سینه سرخ، آهوی ایرانی و عقاب طلایی می‌باشد. اکثر گرشگران، این پارک را یکی از بهترین مناطق شمال می‌دانند.

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال، تنها آبشار خزه‌ای در ایران است که با خزه پوشیده شده و در دل جنگل‌های سرسبز قرار دارد. ریزش آب از صخره‌ها، آبشاری زیبا و بزرگ را به‌وجود آورده است. آبشار کبودوال یکی از مقاصد مهم گردشگری در استان گلستان می‌باشد.

بهترین مناطق استان گیلان

روستای افراتخته

یکی دیگر از مناطق زیبای سرسبز شمال، روستای افراتخته در جنوب شرق علی آباد کتول است. این روستای سرسبز و جنگلی، جاذبه‌های فراوانی دارد. درختان چند هزار ساله این منطقه، از زیبایی‌ها و جاذبه‌های طبیعی روستای افراتخته است. این روستا، زیستگاه جانوران خاصی می‌باشد که جزء مناطق شکار ممنوع به‌شمار می‌رود.

درختان چند هزار ساله این منطقه که جنگلی سرسبز و زیبا را به‌وجود آورده، وسعتی بیش از ۱۵۰ هکتار دارد. این روستای جنگلی در بین کوه‌ها و ارتفاعات جنگل قرار گرفته و گردشگران زیادی را به‌خود جذب کرده است.

تعداد درختان سر به فلک کشیده این جنگل، آنقدر زیاد است که شاخ و برگ درختان آن در هم تنیده شده و در بسیاری از قسمت‌ها، نورخورشید اصلا نمی‌تواند نفوذ کند. جنگلی بزرگ با چشمه‌های آب معدنی و آب و هوایی مطبوع، که حاصل نزدیکی کوه و دریا می‌باشد، افراتخته را به روستایی جذاب و از بهترین مناطق شمال، تبدیل کرده است.

سخن آخر

سرسبزی و آب و هوای خوب منطقه شمال، باعث شده تا جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بسیاری را داشته باشد، که هرکدام از این جاذبه‌ها، زیبایی‌های خاص خود را دارد. خطه سرسبز شمال از بهترین و مهم‌ترین مقاصد گردشگری در ایران است، که جاذبه‌های فراوانی دارد. برخی از این جاذبه‌ها کاملا دست نخورده و بکر باقی‌مانده که برای طبیعت‌دوستان بسیار جذاب است.