رنگ روغنی دومین رنگ تولید شده برای نقاشی ساختمان بود که از گذشته های بسیار دور مورد استفاده قرار می گرفته و چون قدرت مقاومت در برابر آب و شستشو را داراست بسیار مورد توجه قرار گرفته و روز به روز بر کیفیت آن افزوده شده است.

استفاده از رنگ روغنی در نمای داخلی و خارجی ساختمان به علت مقاومت بسیار بالا و پوشانندگی قوی این رنگ پرطرفدار است.این رنگ در سه دسته رنگ روغنی مات ، رنگ روغنی نیمه مات و رنگ روغنی براق در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند .

در جواب به سؤال اصلی این مقاله باید گفت که رنگ روغنی به علت پوشانندگی قوی خود قابل اجرا بر روی هر نوع سطوحی بوده و استفاده از این رنگ بر روی سطوحی با رنگ اکریلیک یا پلاستیک نیز امکان پذیر بوده و هیچ محدودیتی در استفاده از این رنگ وجود ندارد.از این رو شما می توانید بدون دغدغه از این رنگ در انواع سطوح سیمانی ، گچی ، چوبی ،فلزی ، بتنی و رنگ شده استفاده  کنید.

 

انواع رنگ روغنی

انواع رنگ روغنی

رنگ روغنی براق : این رنگ بسیار با کیفیت و مقاوم بوده و قدرت شستشوی بسیار قوی دارد اما به علت انعکاس زیاد نور محیط برای دیوار ها و سقف پیشنهاد نمی شود و استفاده از این رنگ برای درب و چهارچوب ها و همچنین پنجره ها و نرده ها مورد تأیید است .

رنگ روغنی نیمه مات : این رنگ برای انواع سطوح کاربرد داشته و قابلیت شستشوی آن کمی کمتر از رنگ روغنی براق است و انعکاس نور در آن به نسبت رنگ براق و ماتی که مخلوط شده کمتر از رنگ روغنی براق است .رنگ نیمه مات را می توان در درب ها و پنجره ها و در دیوار ها و سقف بکار برد اما استفاده از این رنگ در دیوار ها فقط اگر بسیار کم براقیت داشته باشد مورد پسند است.

رنگ روغنی مات : رنگ روغنی مات در میان دیگر رنگ های روغنی بسیار پرکاربرد بوده و افراد زیادی این رنگ را برای رنگ آمیزی دیوار ها می پسندند.این رنگ انعکاس نور نداشته و پوشش دهی بسیار قوی دارد و در کنار این خصوصیات می تواند عیوب گچکاری دیوار را به خوبی پوشش داده و سطحی کاملاٌ صاف و یکدست ایجاد کند.

نقاشی ساختمان

ویژگی های رنگ های روغنی

  • قابلیت شستشوی بالا
  • مقاوم در برابر رطوبت و آب
  • پوشانندگی قوی سطوح
  • قابل اجرا بر روی انوع سطوح
  • مقاومت و عمر طولانی

معایب رنگ روغنی

  • بوی نامطبوع با انتشار گازهای سمی
  • آلوده کننده محیط زیست
  • تغییر رنگ در اثر تابش نور خورشید

استفاده از رنگ روغنی به  علت تولید گاز سمی و آلوده کردن محیط زیست در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا دیگر قابل تأیید نبوده و استفاده نمی شود اما در کشور ما پایین بودن کیفیت رنگ های اکریلیک باعث شده همچنان مشتریان رنگ های روغنی را به رنگ های اکریلیک ترجیح داده و از آن استفاده کنند.

قیمت اجرای رنگ روغنی

اجرای رنگ روغنی بسته به اینکه از چه برندی استفاده شود متفاوت بوده و همچنین اجرای رنگ روغنی با مصالح،قیمتی بالا تر داشته و بدون مصالح قیمت پایین تری خواهد داشت .مسائل دیگری هم در قیمت گذاری اجرای رنگ روغنی وجود دارد که پس از بازدید حضوری و رایگان از کار به شما اعلام خواهد شد.

تفاوت رنگ اکریلیک با روغنی

ما را همراهی کنید در پیج اینستاگرام آدیلوکس