عمر رنگ اکریلیک و به طور کلی سایر رنگ‌های نقاشی ساختمان پس از اجرای آن‌ها بر روی سطوح، به موارد بسیاری بستگی دارد که شامل نوع رنگ، برند رنگ مورد نظر، سطح اجرای کار و نحوه‌ی نگهداری از رنگ پس از اجرا است. البته نحوه‌ی اجرای کار و شرایط نگهداری هر کدام از رنگ‌ها با هم متفاوت است. بنابراین در این مطلب در مورد عمر رنگ اکریلیک، تفاوت میان دوام این رنگ در برندهای ایرانی و خارجی و هم‌چنین عوامل موثر در افزایش ماندگاری آن توضیحاتی به شما ارائه خواهیم داد.

آیا عمر رنگ‌های اکریلیک ایرانی و خارجی با هم متفاوت است؟

به طور کلی همان‌گونه که گفتیم یکی از عوامل موثر در میزان دوام و عمر رنگ اکریلیک برند تولیدکننده‌ی آن است. ولی ایرانی بودن یا خارجی بودن برند همیشه نمی‌تواند عامل قابل اتکایی برای انتخاب باشد. بلکه لازم است برای تصمیم‌گیری درست و افزایش دوام رنگ اکریلیک مورد استفاده برای رنگ‌آمیزی سطح مورد نظرتان کیفیت و جنس برندهای تولیدکننده را بدون در نظر گرفتن سایر موارد در نظر گرفته و با هم مقایسه کنید.

 

لینک های مفید:
فروش رنگ اکریلیک

 

rang-bi-bo

عوامل موثر در میزان عمر رنگ‌ اکریلیک کدامند؟

همان‌گونه که گفتیم، عوامل بسیاری در دوام رنگ اکریلیک اجرا شده بر روی سطوح تاثیرگذار هستند که عبارتند از نوع رنگ مورد نظر، اصول اجرای رنگ بر روی سطوح شامل زیرسازی و نسبت حلال‌های مورد استفاده، برند رنگ مورد نظر و نگهداری از رنگ اجرا شده. یکی از مهم‌ترین این موارد نحوه‌ی اجرای رنگ است که بستگی زیادی به جنس سطح مورد نظر دارد. بنابراین در ادامه در مورد روش مناسب اجرای رنگ اکریلیک بر روی سطوح مختلف توضیحاتی به شما ارائه می‌دهیم.

اجرای مناسب رنگ اکریلیک روی دیوار چگونه است؟

مراحل و نحوه‌ی اجرای مناسب رنگ اکریلیک روی دیوار به جنس دیوار نیز بستگی دارد. ولی به طور کلی مراحل شامل روغن کاری سطح مورد نظر (با استفاده از یک نوع روغن بر پایه آب)، سمباده زدن، بتونه، از بین بردن گرد و غبارهای موجود، آستر زدن روی سطح و در نهایت اجرای رنگ اکریلیک در چند مرحله می‌باشد.

اجرای مناسب رنگ اکریلیک روی سطوح فلزی چگونه است؟

در مورد سطوح فلزی برای اجرای با کیفیت رنگ اکریلیک، لازم است در مرحله‌ی اول سطح مورد نظر با رنگ ضد زنگ پوشانده شود. این کار از طریق افزایش مقاومت در برابر رطوبت، به افزایش ماندگاری رنگ کمک می‌کند.

 

لینک های مفید:
نقاشی ساختمان

 

اجرای مناسب رنگ اکریلیک روی سطوح سیمانی چگونه است؟

در مورد سطوح سیمانی باید پس از گذشت چند روز و خشک شدن کامل، سطح را تمیز کرده و پس از قرار دادن لایه آستر، رنگ اکریلیک را روی آن اجرا نمایید.

اجرای مناسب رنگ اکریلیک روی سطح رنگ روغن چگونه است؟

به منظور اجرای با کیفیت رنگ اکریلیک بر روی رنگ روغن، ابتدا لازم است با سمباده بر روی رنگ روغنی زده شود. سپس باید پر کردن ناهمواری‌ها با بتونه انجام شود. در نهایت نوبت به پاک کردن گرد و غبار و آستر زدن (آستر بر پایه‌ی آب مانند پرایمین یا پرایمر) است و در نهایت اجرای رنگ اکریلیک انجام می‌شود.

عمر انواع رنگ های اکریلیک

رنگ های اکریلیک به دو دسته تقسیم میشوند که یکی برای نمای خارجی ساختمان و دیگری برای نمای داخلی هستند. معمولا رنگ های اکریلیکی که برای نمای ساختمان تولید شده اند مقاومت بیشتری در برابر آب و نور آفتاب و رطوبت دارند اما باز هم به دلیل شرایط محیط بیرون عمر کمتری نسبت به رنگ های اکریلیک نمای داخلی دارند با اینکه مقاومت رنگ نمای خارجی بیشتر است. در ادامه میزان عمر رنگ های اکریلیک به صورت حدودی عنوان میکنیم.

  • عمر رنگ اکریلیک برای نمای داخلی حدود 8 سال
  • عمر رنگ اکریلیک برای نمای خارجی حدود 6 سال

البته این موضوع را باید در نظر بگیرید که کیفیت اجرای این رنگ ها و شرایط نگهداری تاثیر زیادی بر طول عمر رنگ دارد و میتواند این عدد ها را کم یا زیاد کند.