پتینه برجسته یا گچ که به آن پتینه خمیری می گویند نوعی پتینه کاری است که با خمیر مخصوص در دو مرحله انجام می شود به طوری که خمیر روی سطح کار قرار می گیرد و در مرحله بعد با استفاده از انواع مختلف  ابزار شکل و بافت ایجاد می شود و طرح مورد نظر ایجاد می شود. این نوع پتینه نسبت به رنگ روغن و پتینه آکریلیک بسیار ماندگارتر بوده و استحکام بالایی دارند.

انواع پتینه برجسته

پتینه شنی: این نوع پتینه نیاز به ماله دارد و نیاز به پایه و رنگ خاصی ندارد. در ابتدای کار خمیر صدفی پسکت با رنگ های جهانی رنگ آمیزی می شود و سپس کار روی پتینه شروع می شود.

پتینه تراورتن: این نوع پتینه متعلق به پتینه ایتالیایی است و با کاردک زده می شود. برای اجرای این نوع پتینه باید سطح را سفید رنگ کرد. از فلز ساخته شده است. این سبک پتینه برجسته برای استفاده در فضای باز مناسب بوده و قابل شستشو می باشد.

 

لینک های مفید:نقاشی ساختمان

 

پتینه کروکودیل: این نوع پتینه به دلیل شباهت آن به پوست کروکودیل به این نام معروف است. این پتینه در روسیه و ترکیه محبوب است و برای فضاهای تجاری استفاده می شود.

پتینه اسفنجی برجسته: این نوع پتینه با اسفنج ساخته می شود و در انواع طرح ها قابل استفاده است.

پتینه مات: این پتینه یکی از پتینه های ترکیه و ایتالیا است و با ماله و سپس با غلتک تزئینی اجرا می شود. این پتینه ثابت است و می توان آن را در قسمت بیرونی ساختمان اجرا کرد.

پتینه آتراتو: این نوع پتینه پتینه ترکی بوده و با کاردک و ماله در چند مرحله بر پایه اکریلیک اجرا می شود. خمیر اصلی این پتینه سفید است و رنگ آمیزی آن با رنگ های سونیورسال انجام می شود . نسبتا خمیری است و گران است و به همین دلیل نسبت به سایر پتینه ها هزینه بیشتری دارد و تکمیل آن زمان بیشتری می برد.

 

لینک های مفید:
پتینه دیوار

 

وسایل و ابزار اجرای پتینه برجسته

  • شابلون آماده یا مقوای ضخیم و فوم برای تهیه استنسیل
  • ماژیک
  • کاتر
  • خمیر چوب یا خمیر بسکت
  • کاردک
  • قلم موی زبر
  • پرایمر
  • رنگ اکریلیک
  • رنگ طلایی

پتینه برجسته را در کجای خانه اجرا کنیم؟

با توجه به زیبایی و مقاومتی که این نوع پتینه دارد میتوان از مدل های مختلف آن در هر بخشی از خانه استفاده کرد و با توجه به مدل خانه و وسایل خانه در قسمت های مختلف آن را به کار گرفت .

 

لینک های مفید:
اجرای میکرو سمنت

 

این سبک پتینه از نوعی خمیر برای ایجاد حجم روی سطوح استفاده می کند. این خمیر نوعی رزین اکریلیک پایه با افزودنی های مناسب است و رنگ و حالت خمیری دارد و قالب گیری آسانی دارد و سرعت خشک شدن خوبی دارد. خواص خمیر پتینه کاری به صنعتگران و علاقه مندان این امکان را می دهد که با این خمیر به خوبی کار کنند و با ایجاد ضخامت یکنواخت بر روی سطوح با استفاده از غلتک های طرح دار یا شابلون یا ابزار مناسب دیگر نقوش متنوع و جذابی را ایجاد کنند. از دیگر مزیت های خمیر پتینه سرعت خشک شدن سریع و همچنین رنگ پذیری بالا می باشد و می توان از هر نوع رنگ پایه آب بر روی این سطوح استفاده کرد. موادی مانند سیمان، پودر ساختمان، پودر سنگ و خاک نسوز نیز برای ایجاد یک پتینه برجسته استفاده می شود.